wrapper

Флеш вести

Избраниците на селекторот Игор Ангеловски вечерва од 18:30 часот треба да го одржат официјалниот тренинг на „Рајнпарк“ стадионот во Вадуц.

Најдобрата спортистка на Македонија за 2016 година и најдобра македонска тенисерка на сите времиња, Лина Ѓорческа (193-та на ВТА листата), по повеќе од еден месец пауза, поради повреда на раката, се враќа на тениските терени. Новиот поход кон целите за годинава (пласман што повисоко на ВТА-листата) таа го почнува во вторник, на турнирот со награден фонд од 25.000 долари во Санта Маргарита ди Пула на Сардинија, Италија. Ѓорческа на Сардинија ќе остане две недели, оти ќе игра на двата турнира едноподруго (вториот е од 27 март).

Кевин Кузманов е професионален бејзбол играч во „ Major League Baseball“ (MLB) и прв Македонец кој станал легендарно успешен во овој спорт. Денеска Кевин има 35 години, а зад себе има кариера во тимовите на „Кливленд Индијанс“, „Сан Диего Падрес“, „Колорадо Рокис“ и „Тексас Ренџерс“.

На Светското првенство (СП) во скијање во Сент Мориц, Швајцарија (12-19. февруари), ќе настапат седум македонски скијачи, и тоа во квалификациските трки, во техничките дисциплини, во слалом и во велеслалом. 

Вториот тим на женскиот ракометен клуб Вардар попладнево во Шведска го одигра првиот осминафинален натпревар во Купот Челинџ против екипата на Х65 Хорс.

 

Би сакал јавно да им се заблагодарам на колегите за големиот удел во оваа моја награда. Секогаш велам дека колективот е тој што го издвојува поединецот. Имавме добар колектив и одлична атмосфера како на Светското првенство во Хрватска и на Европското првенство во Србија, кога бев најдобар стрелец.

Веселин Вујовиќ со лут поглед и глас кој трепери, пристигна на прес-конференцијата и се обиде да ја оправда бледата Словенија, која едвај стигна до реми против Тунис и ни овозможи да се квалификуваме за осминафиналето на два натпревари пред крајот на групната фаза. 

Во Б групата во Мец ривал на нашите ракометари е Словенија, селекција од која пред две години загубија во осминафинале во Доха (28:30).

Македонската ракометна репрезентација со победа го започна светкото првенство кое се оддржува во Франција и си го отвори патот према осминафиналето.

Кристијан Воденски, македонскиот млад и талентиран 11-годишен борач кој живее во Франкфурт, Германија е номиниран за наградата „Чудо од дете“ во боречките спортови во земјата.

Страница 1 од 29

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на