wrapper

Флеш вести

Понеделник, 20 Март 2017 20:19

ОСУДЕНА БЛОГЕРКА ОД АВСТРАЛИЈА

Бела Гибсон, 25-годишна блогерка од Австралија, судот ја прогласил за виновна поради доведување на јавноста во заблуда, бидејќи лажно пишувала дека заболела од рак на мозок и дека се излекувала со природни лекови.

 

Австралиските власти денес предупредиле на опасноста од употребата на уреди на литиумски батерии на летовите, по инцидентот во кој на една патничка ѝ се запалиле слушалките.

На неделниве парламентарни избори во Западна Австралија, македонската снаа Џесика Стојковска, сопруга на Македонецот Сиљан Стојковски, стана пратеник од Лабуристичката партија од изборната единица Кингсли во Перт. 

Британската дива Адел го прекина накусо својот концерт во Сиднеј, откако една обожавателка падна во несвест, по што беше префрлена во болница, од каде потоа соопштија дека станува збор за срцев удар.

 

Работата е Господ да чува и брани опрости им' Господе незнаат што прават и ваму и таму, и во Македонија, и во Австралија.

Екипата на Престон со 3:2 го победи Клифтон, а играчите знаеја како да го прослават триумфот

Се пишуваат нови страници во светската палеонтологија. Скелет на вистински џин е пронајден неодамна во националниот парк ката Тјута во Австралија.  

Австралиските власти имаат во план оваа година да убијат повеќе од еден милион кенгури за да ги заштитат загрозените засади, дворишта, а и дивите животни, пренесува BBC.

 

Вработените во една автомобилска компанија во Австралија биле сведоци на несекојдневна сцена во нивниот магацин. Тие снимиле голем црвеногрб пајак како уловува и усмртува кафена змија што се заплеткала во неговата мрежа. Видеото веднаш стана хит на социјалните мрежи.

Со семе од Горно Лакочереј Охрид, Македонија во Мелбурн нашиот сограѓанин Зоран Димоски одгледал краставица долга скоро еден метар, поточно 94 сантиметри.

Страница 1 од 20

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на