wrapper

Флеш вести

За ЕУ изборите в недела се можност за нов почеток
ЕУ одблиску ќе ги следи изборите а своја оценка за нив ќе даде в понеделник попладне. Европската унија одблиску ќе ги следи предвремените парламентарни избори што в недела ќе се одржат во Република Македонија, а со своја реакција за нивното
Тодор Александров повратил на митингот на ДПМНЕ и сега се превртува во гроб
На Тодор Александров му се слошило па повратил на митингот на ДПМНЕ кога видел дека е опкружен со српски знамиња.  Можеби звучи смешно но верувајте дека во борбата за власт не се штедело ништо па во тоа нештедење најчесто биваат злоупотребувани
Државните девизни резерви намалени за 177 милиони евра во ноември
Нивото на државни девизни резерви во ноември годинава изнесува 2,551.4 милијарди евра. Во октомври тие изнесувале 2,729 милијарди евра. Пад на вредноста на девизните резерви регистрираНародната банка во последниот статистички извештај. Според
СЈО преплавено со барања на граѓани - прашуваат дали се прислушувани
До СЈО стасале 81 барање за проверка на 245 телефонски броеви. Секојдневно расте бројот на барања кои граѓаните ги упатуваат до Специјалното јавно обвинителство, а се однесуваат на незаконски следени телефонски броеви. „До денес пристигнати се
СМЕ ГИ ОБОГАТИЛЕ СТРАНСКИТЕ ИНВЕСТИТОРИ, СМЕ ИМ ДАЛЕ 159 МИЛИОНИ ЕВРА, А ВО ПЛАТИ ВРАТИЛЕ 92
Субвенциите кои државата ги дала за привлекување и за поддршка на странските инвестиции од 159 милиони евра се значајно повисоки од платите кои овие фирми ги исплатиле – 92,1 милион евра, стои во истражувањето на Институтот за општествени и
САМО ПОДОТ НА БЕЛАТА ПАЛАТА НА ГРУЕВСКИ ЧИНИ 45.000.000 ЕВРА-РЕАЛНО#(ГАЛЕРИЈА)
Редакцијата на ОхридСкај ,денес открива колку чини само подот во барокното седиште на ВМРО ДПМНЕ – Белата преродбеничка палата во Скопје,на најбогатата партија во целиот свет ВМРО ДПМНЕ. Според она што денес го побаравме кај производителите на
Македонија и во 2016 – рекордер по смртност на доенчиња
Македонија годинава повторно ќе биде рекордер по смртност  на новороденчиња. Иако статистичките податоци за годинава се уште не се изготвени, стручњаците предвидуваат дека  смртноста на доенчињата годинава најверојатно ќе достигне рекордни 11
Судот одлучи, одлуката на Левица самостојно да настапува на изборите е легална
Основниот суд Скопје 2 го одбил барањето за забрана за спроведување на одлуката за самостоен настап на изборите како неосновано, соопшти Левица. Партијата Левица денеска преку својот фејсбук профил соопшти дека Основниот суд Скопје 2 го одбило
Ме оставивте сам...! Заминувам
Утре на полнок започнува изборниот молк. Во борбата за собирање на политички поени и спас на сопствената предвидилива иднина можно е сѐ да се очекува во секоја наредна минута. Но, што и да се случи во наредните 36 часа, сигурен сум дека граѓаните на
Повик до амбасадорите да го смират Груевски после заканата со ликвидација
Роберт Милевски: Паниката е лоша работа. Паниката никому не носи ништо добро. Денес, искрено, посебно сум загрижен од некои текстови и најави. Од една страна читам за можност за нови бомби, од другата страна Латас прави прилози за опасноста по

Видео

Hide Main content block

Австралија

05 Декември 2016

Австралиски средношколци успешно го создадоа „најскапиот лек“, цената му е два ...

 • Последни
 • Популарни

Занимливости

 • Prev

Интервју и Став

 • Prev

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

 • Австралија
 • Политика
 • Економија
 • Живот
 • Став
 • Интервју
 • Спорт
 • Занимливости

Следете не на