wrapper

Флеш вести

СЕ ГРАДИ СПОМЕНИКОТ НА МАЈКА ТЕРЕЗА, СПОРЕД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА, ИЗГРАДБАТА СЕ ОДВИВА СПОРЕД
Зад споменикот „Димитрија Чуповски“ на плоштадот Македонија, екипи на фирмата „Бетон“ изведуваат градежни работи за оформување на фонтаната и придружните елементи за споменикот на Мајка Тереза, кој го гради Министерството за култура. Иако првично
Се забранува учество на деца во реклами на ГМО-храна
Од 1 јануари 2017 година ќе се применуваат помали казни за производство и продажба на храна која содржи генетски модифицирани организми, предвидува новиот Закон за храна, усвоен од Министерскиот совет, по што треба да биде одобрен и од бугарскиот
Сидата рапидно се шири во Македонија 20 нови случаи за првите 6 месеци годинава од нив само едно е
Мажите почесто заболуваат од ХИВ и СИДА во Македонија. Првите 6 месеци годинава во земјата дури 20 лица се заразиле од кои дури 19 од нив се од машки пол.  Според половата разлика каде во светот таа е 50 -50, во Македонија е евидентно дека има
Собранието го донесе ребалансот на Буџетот за 2016
Ребалансот на Буџетот предвидува намалување на вкупните приходи од 177,292 милиони денари на 174,291 милиони Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 111.седница со 55 гласа „за“ и 23 против го донесе ребалансот на Буџетот за 2016
Јупитер е толку голем што всушност не се врти околу Сонцето
Гасниот џин Јупитер, петтата планета од Сонцето, која беше цел на мисијата „Juno“ е навистина огромна. Всушност толку е голема што вистински и не орбитира околу Сонцето. Барем не сосема. Заради огромната маса која е 2,5 пати поголема од сите
Реакција на Мијаците: Не ја злоупотребувајте нашата историска носија
Ние членовите на Здружението за културна афирмација на Мијаците (КАМ), од името на сите Мијаци, сме огорчени од крајно неетичкото и злонамерно, а истовремено и неаргументирано тврдење на некои уредници на албански портали, кои се осмелија да се
Македонија со најлош квалитет на живот во Европа
Македонија е најлоша во Европа со оценка 42,9, а малку пред неа се Црна Гора со 43,3 и Молдавија со 44,5. Македонија е на последното место во Европа според „одржливиот квалитет на животот“, вели консултантската фирма за глобален менаџмент
Разговор со Гордана Димовска добитничка на четири награди за литературни дела
Во Австралија и низ светот има искрени Македонци кои жртвувајки се себе си,посветувајќи љубов,време и средства се борат за македонските светлини со денови,месеци,години,децении.   Благодарение на такви доследни личности со. врста  македонска
Океаните наскоро ќе испуштат огромна енергија во атмосферата
Глобалното затоплување очигледено се намали, па дури и се стопира во првата деценија од 21-от век. Ваквата пауза обично се нарекува хијатус. Сепак, познато е дека климатскиот систем на Земјата акумулира прекумерно количество сончева енергија, како
КАКО БУГАРИТЕ ГИ ОДНЕСОА СКАПОЦЕНОСТИТЕ ОД ОХРИД ВО 1916 ГОДИНА
Со бугарските војници во Охрид дошол и владиката Борис, со задача да ги открие скапоцените предмети од културното минато и да ги однесе во Софија   Новинарот Јован Поповски (1916-2012), еден од основоположниците на модерното македонско

Видео

Hide Main content block

Австралија

28 Јули 2016

Во Австралија и низ светот има искрени Македонци кои жртвувајки се себе ...

 • Последни
 • Популарни

Занимливости

 • Prev

Интервју и Став

 • Prev

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

 • Австралија
 • Политика
 • Економија
 • Живот
 • Став
 • Интервју
 • Спорт
 • Занимливости

Следете не на